LV  |   RU  |   EN
 
Indiešu deja

Yatho Hasthas Thatho Dhrishti
Yatho Dhrishtis Thatho Manaha
Yatho Manas Thatho Bhavaha
Yatho Bhavas Thatho Rasaha

 
Kur sniedzas roka – skatiens tai seko,
Kur aiztek skatiens – tur sniedzas prāts,
Kur sniedzas prāts – tur rodas emocija,
Kur rodas emocija -  dzimst jūtas.
 
Nandikešvara, „Abhinaija Darpana”(senais indiešu svētais raksts)
 
 
 
Bharata Natyam
 
Par deju
    
“Bharata Natyam” – smalka un sarežģīta Dienvidindijas deju mākslas forma (Tamilnada štats). Pēc leģendas, tās pirmais izpildītājs bija pats dievs Šiva. Viņš iemācīja to savai dievišķai sievai, un viņa nodeva šo mākslu cilvēkiem.
   
Tā ir ritmiska un dinamiska deja. Viņai pieder kustību dažādība ar akcentu uz lēcieniem, pagriezieniem un ritma sišanu. “Bharata Natyam” sauc par jogas ritmisku pusi. Roku pirksti šajā dejā ir vienmēr stipri nofiksēti “mudra” pozīcijās, kas seko viena aiz otras atkarīgi no deju figūras vai no sižeta. Unikāla roku pozīciju sistēma ir aprakstīta būtiskākajos senajos rakstos, kas veltīti skatuves mākslai, un šī sistēma veido visu deju skolu „alfabētu”. Pamatpozīcijas – līdzsvarotas pozas ar izstieptām rokām, kas piedod dejai linealitāti. “Bharata Natyam” vienlaicīgi pieder spēks un skaistums, lēnums un ātrums, tīri tehniskie elementi un pantomīma. Stils der gan solo, gan grupas izpildījumam.
   
Indiešu klasiskā deja izmanto ķermeni saskarsmei ar Dievu vai kā instrumentu sevis un pasaules pārveidošanai. Deju horeogrāfijas tehnika un simboli, to struktūra un klasifikācija bija aprakstīti tādos senajos rakstos, kā „Natjašastra” un „Abhinaija Darpana”. „Natjašastra” ir monumentāls raksts par dramaturģijas mākslu kopumā. „Abhinaija Darpana”, līdzīgi gramatikas mācību grāmatai, nosaka deju tehnikas noteikumus.
 
Vēsture    
Līdz XX gadsimta sākumam šī deja bija tempļa ceremoniju sastāvdaļa. Dejotāja, viņas guru un viņas mūziķi bija ļoti cienīti un dzīvoja tempļa apgādībā. Pati deja, bez sarežģīto rituālu ceremonijas, tika izpildīta arī citos gadījumos un piemērotā laikā, piemēram festivālā, kronēšanā, laulībā, dēla piedzimšanā vai nu pārceļoties uz jaunu pilsētu vai māju.
     
Indiešu klasiskās dejas izpildītāji ārēji izskatās ļoti efektīgi (tie, kas redzēja kādreiz indiešu filmas, var atcerēties kā tur izskatās dejotāji). “Bharata Natyam” dejotāja nav izņēmums. Viņa ir apģērbta krāšņā tērpā un uz viņas ir tik daudz rotu, ka nav skaidrs, kā viņa vispār var saglabāt iespēju kustēties, ne tikai dejot. Būtiska tērpa sastāvdaļa ir īpatnējs vēdeklis starp ceļgaliem. Ap potītēm – smagi „ghunguru” zvaniņi, roku pirksti un pēdas nokrāsotas sarkanas ar speciālu krāsu.
 
 
Nodarbības
   
Tāpat kā visā pasaulē, Bharata Natyam nodarbība Rīgā tradicionāli sākas ar Namaskar (sasveicināšanās). Tam seko dažādu adavu (vingrinājumu sistēmu) grupu treniņš. Pavisam ir 13 adavu grupas, no kurām dažas tiek izvēlētas nodarbībai. Adavu praktizēšana notiek no vieglākajiem adavu pārejot pie grūtākajiem. Vingrinājumi tiek izpildīti trijos-četros ātrumos. Lēnajos ātrumos tiek trenēta detaļu izpildījuma precizitāte, bet ātrajos – spējas izpildīt doto figūru kopumā.
 
Nodarbības otrā stunda tiek veltīta mācāmās dejas horeogrāfijai. Īpaša uzmanība tiek veltīta atsevišķu deju kustību „slīpēšanai”, jo tas ir nepieciešams veksmīgai noteiktas horeogrāfiskas kompozīcijas apguvei nākotnē. Otrās stundas beigās tiek izpildītas 1-2 repertuārā esošas dejas. Nodarbības beigas ir bieži veltītas indiešu dejotāju un aktieru galda grāmatas „Abhinaija Darpana” materiāla atkārtošanai. Nodarbība beidzas ar Namaskar un kopīgu lūgšanu visiem skolotājiem un Dievībām.
 
Informācija iesācējam

Lai nodarbotos ar indiešu dejām ir vajadzīgs ērts treniņtērps, īpaši svarīgs lai tās sastāvdaļa būtu plašas bikses, jo šis stils pieprasa izpildīt dziļus pietupienus. Stila sastāvdaļa ir arī dejotājas basās kājas – treniņa  laikā, kā arī skatuves priekšnesumā.
 
No apmācību sākuma līdz brīvai dejošanai paiet parasti daži mēneši, jo ir vajadzīgs laiks specifisku kustību apgūšanai, kāju, roku, pirkstu uztrenēšanai. Pēc tam, kad pamatprincipi ir apgūti, apmācības process sāk virzīties diezgan ātri.
 
Veiksmīga Bharata Natyam tehnikas apguve ir iespējama tikai nepārtrauktajā mācību procesā. Ja dejotgribētājs pārāk bieži atrod svarīgākas par nodarbību apmeklēšanu lietas, attīstība nenotiek. Ja nav attīstības, pazūd entuziasms. Gluži kā senajā parunā: „Nav iespējams uzvārīt ūdeni, nepārtraukti noņemot tējkannu no uguns.”
 
 
Studijas BHARATA mājas lapa
Atjaunota studijas Bharata mājas lapa www.bharata.lv atkal ir pieejama tīklā! 
 
Indiešu dejas video:


Atpakaļ Uz augšu Uz sākumu
©2024 Eksotisko deju centrs “Alegria”. Kontakti: Tālr.29453434, e-mail: [email protected] . Izstrādātājs: RDX